top of page

Dubánci ožijí v městské knihovněPo celý květen bude veřejnosti zdarma přístupná výstava „dubánků“ v Městské knihovně v Broumově.


Útlou knížku o zvědavém dubánkovi Borkovi napsala exkluzivně pro celostátní projekt na podporu čtenářství „Knížka pro prvňáčka“ spisovatelka Klára Smolíková. Ze slavnostního pasování na čtenáře Městské knihovny v Broumově v roce 2022 si ji do svých domácích knihovniček odneslo 90 prvňáčků, kteří ji obdrželi jako odměnu za prokázání čtenářských dovedností. Nahlédnout do světa žaluďáčků Petra Václavka dostane nyní příležitost i široká veřejnost. Výstava velkoformátových fotografií v městské knihovně láká na neposedné kousky dubánka Borka nebo i seznámení s kamarádkou Lidkou.


Dubánci jsou dílem Petra Václavka, který žaludové panáčky nejen sám vyrábí, ale následně i fotografuje. Oblíbení žaludoví hrdinové v letošním roce slaví desáté narozeniny. Od svého „narození“ zažili už řadu úspěchů od článků v novinách, přes účast v rádiu nebo televizi. Dětští čtenáři se s nimi mohou pravidelně potkávat v časopise Tečka nebo v knihách. Na své si přijdou i posluchači, kteří mohou pootevřít dvířka do dubánčího světa díky audioknize, kterou načetl Jan Zadražil. 


Impulzem pro vznik výstavy byly právě knihy. „Napsala jsem o dubáncích příběh Dubánek a tajný vzkaz, který byl zařazen do knihovnického projektu Knížka pro prvňáčka. Na něj volně navazuje příběh Dubánek ve světě lidí. K nim se výstavně přidružily i fotografie, které Petr Václavek zařadil do knihy básniček Martina Kince Dubánčí šprýmy,“upřesňuje Klára Smolíková. O výstavu je velký zájem, o čemž svědčí nejbližší volné termíny až na sklonku letošního roku. Instalace trvá většinou měsíc a výstavní soubor si mezi sebou knihovny posílají samy.


Nejnovějším příběhem je třetí kniha s dubánčími hrdiny Dubánek a noční bouře. „Právě v těchto dnech jsem dojednala, že i tato kniha získá audioknižní podobu. Podobně jako mé předchozí knihy o dubáncích ji načte Jan Zadražil, takže se s Petrem Václavkem velmi těšíme,“slibuje Klára Smolíková.


Putovní výstava představí patnáct velkoformátových fotografií vybraných ze tří dubánčích knížek (Dubánek a tajný vzkaz, Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy). Pro základní a mateřské školy bude připraven tematický doprovodný program a ani návštěvníci z řad veřejnosti nepřijdou zkrátka. Výstava bude přístupná po celý květen v běžné otevírací době dětského oddělení knihovny (PO + ST 12:30-17:00, ÚT + ČT 12:30-15:00 a PÁ 12:00-15:30 hodin), vstup je zdarma. 


Tento článek byl podpořen Journalismfund Europe v rámci výzvy Local Media for Democracy a vznikl na Simulátoru žurnalistiky, který pořádal zpravodajský web Naše Broumovsko.

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page