Národní digitální knihovna

DÍLA NEDOSTUPNÁ NA TRHU

Ve spolupráci s Národní knihovnou ČR přinášíme našim registrovaným čtenářům novou službu NDK-DNNT (Díla Nedostupná Na Trhu).

Z pohodlí domova a zdarma zpřístupňujeme plné texty digitalizovaných dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989 a nedostupných na trhu minimálně 6. měsíců.

 

 # Něco navíc: V době nouzového stavu NDK funguje v režimu "COVID" a zpřístupňuje i plné texty děl, ke kterým se jinak dostanete jenom ze zabezpečených PC v Národní knihovně ČR.

Zkuste to s námi online, kdykoliv a odkudkoliv!

 • Nepotřebujete žádnou čtečku...

 • Nemusíte nic instalovat...

 • Nemusíte nic stahovat...

 • Přihlaste se a čtěte přímo v prohlížeči vašeho PC...

Předpoklady pro využívání NDK:

 1. Udělili jste souhlas Městské knihovně v Broumově, aby předregistrovala vaši e-mailovou adresu v Národní knihovně ČR.

 2. Váš administrátor identit (knihovna) vám potvrdil, že vaše e-mailová adresa je předregistrovaná pro přihlášení do Národní digitální knihovny.

 3. Na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití.

 4. Následně klikněte na tlačítko „Přihlásit se účtem ID NDK“.

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Městské knihovny v Broumově.

Městská knihovna v Broumově uzavřela s Národní knihovnou ČR smlouvu na využívání Národní digitální knihovny pro díla nedostupná na trhu. Registrovaní uživatelé tak nyní mohou z domova studovat plné texty digitalizovaných dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989 (později až do roku 2007, periodika do roku 2009).

Služba je pro registrované uživatele Městské knihovny v Broumově poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S.

Díla sou dostupná prostřednictvím vzdáleného přístupu po odsouhlasení všeobecných podmínek pro poskytování služby a přihlášení účtem ID NDK.

* Něco navíc: V době nouzového stavu NDK funguje v režimu "COVID" a zpřístupňuje i plné texty děl, ke kterým se jinak dostanete jenom ze zabezpečených PC v Národní knihovně ČR.

Co v NDK najdete?

Obsah NDK je rozdělen do kategorií podle dostupnosti dokumentů:

 • veřejné – plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné – uplynulo 70 let od smrti autora). Tyto dokumenty lze číst, tisknout, stáhnout ve formátu PDF, zobrazit v textové podobě, jsou přístupné každému, i neregistrovanému uživateli prostřednictvím vzdáleného přístupu.

 • díla nedostupná na trhu (DNNT) – plné texty digitalizovaných dokumentů (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989 a nedostupných na trhu minimálně 6. měsíců. Tyto dokumenty lze pouze číst online, zhotovení digitální či tištěné kopie je trestné. Dokumenty jsou přístupné jenom registrovaným čtenářům po přihlášení do NDK. (V době nouzového stavu - zatím do 31. ledna 2020 platí výjimka a dokumenty jsou pro registrované čtenáře dostupné ke čtení v plném textu, prostřednictvím vzdáleného přístupu. Později bude přístup možný jenom ze zabezpečených počítačů v Městské knihovně v Broumově.)

 • neveřejné – dokumenty jsou dostupné pouze ze zabezpečených počítačů v Národní knihovně. Některé dokumenty z 19. století jsou přístupné. Tyto dokumenty lze pouze číst online. Přístupné jsou jenom registrovaným čtenářům po přihlášení do NDK. (V době nouzového stavu - zatím do 31. ledna 2020 platí výjimka a všechny dokumenty jsou pro registrované čtenáře naší knihovny dostupné ke čtení v plném textu, prostřednictvím vzdáleného přístupu. Později bude přístup možný jenom ze zabezpečených počítačů v Národní knihovně ČR.)

Podrobný postup přihlášení do NDK-DNNT

1. Otevři si NDK: https://ndk.cz/

 

2. Klikni na přihlášení/REGIST (vpravo nahoře)

=>

3. Zaklikni „souhlasím s podmínkami použití“ a potom „Přihlásit účtem ID NDK“.

=>

=>

4. Klikni na „Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli svoje heslo“.  Zadej svoji mailovou adresu. Na tuto adresu Ti přijde do mailu odkaz k nastavení hesla, tak si nějaké zvol a nastav.

 

5. Pak se můžeš znovu přihlásit mailem a heslem.

=>

6. Dostaneš se do NDK, kde si můžeš z domova v prohlížeči svého PC číst plné texty knih, které si vyhledáš.

7. Na konci se nezapomeň odhlásit.

Všeobecné podmínky pro poskytování  služby NDK-DNNT najdete ZDE.